Pieczeń rzymska z jajkiem to doskonałe danie świąteczne, idealne na wielkanocny obiad. Może być podane z ziemniakami i czerwonymi buraczkami, dodatkowo można też podać sos grzybowy lub pieczarkowy. Oprócz tego, możemy przygotować ją na śniadanie i kolację. Wypróbuj koniecznie przepis na smakowitą, łatwą, a do tego soczystą pieczeń rzymską z jajkiem.
Więcej porad na temat robienia pieczeni wielkanocnej znajdziesz wśród naszych artykułów poradnikowych.
Pieczeń rzymska z jajkiem - historia
Pierwszy przepis na pieczeń rzymską został sporządzony w Rzymie już w V wieku. Jednak wyglądała ona wtedy zupełnie inaczej. Składała się z siekanego mięsa, przyprawy, orzeszków sosnowych oraz chleba uprzednio namoczonego w winie. Jej kształt przypominał bardziej kotleta niż to, co znamy teraz pod nazwą "pieczeń rzymska". Przez lata przepis był modyfikowany. Do mięsa dodawano owoce czy orzechy.
Dopiero w XVIII wieku powstała pieczeń, która swoim wyglądem bardziej przypomina współczesny posiłek. Co ciekawe, pierwszy "bochenek" z mięsa przygotowano w Ameryce! Jednak nazwa już z nią została i każdy z nas wie, o której potrawie mowa.
Od czasu, gdy wynaleziono maszynkę do mielenia mięsa, powstało jeszcze więcej pomysłów na pieczeń. W końcu i w naszym kraju doczekaliśmy się pieczeni rzymskiej z jajkiem.
Pieczeń rzymska z jajkiem na Wielkanoc i nie tylko
Wśród dań wielkanocnych na wielu stołach gości pieczeń rzymska z jajkiem. Jednak jest to potrawa na tyle uniwersalna, że można ją przygotowywać przez cały rok. Możemy zjeść ją do obiadu, chociażby polaną sosem i podaną z ziemniakami i sałatką. Sprawdzi się także na śniadanie czy kolację jako dodatek do kanapek. Przygotowanie pieczeni rzymskiej z jajkiem nie jest trudne.
Suchą bułkę należy namoczyć w wodzie, a następnie odcisnąć i rozdrobnić. Dodajemy ją do mięsa i dorzucamy startą cebulę, jajko, natkę pietruszki oraz przyprawy. Dokładnie mieszamy. W międzyczasie pozostałe jaja gotujemy na twardo.
Jak ukształtować roladę z mięsa? Wystarczy przełożyć ją na folię spożywczą, a następnie przykryć i lekko rozwałkować. Możemy pomóc sobie dłońmi, by mięso ułożyło się w prostokąt. Układamy na niej jajka i zawijamy. Następnie obtaczamy w bułce tartej i pieczemy przez 45 minut. Gotowe danie możemy pokroić w plastry lub większe kawałki w zależności od tego, do jakiego posiłku chcemy ją podać. Cieńsze plastry będą idealne do kanapek, a większe kawałki sprawdzą się fajnie do obiadu. Nie czekaj do Wielkanocy i przygotuj pieczeń rzymską już dziś. Smacznego!
Podoba Ci się ten przepis? Dodaj go do swojej książki kucharskiej. Załóż ją TUTAJ.
Anna